8 grudnia, 2020

Papież Franciszek odwiedzi Irak!

Stolica Apostolska potwierdziła 7. grudnia informację o wizycie duszpasterskiej papieża Franciszka w 2021 roku. Od dłuższego czasu Ojciec Święty pragnął odwiedzić ten kraj, wcześniejsze ustalenia dotyczyły marca 2020 roku, jednak plany pokrzyżowała pandemia.

To będzie pierwsza papieska pielgrzymka od wybuchu pandemii COVID-19. Zaplanowano ją na 5-8 marca 2021 r. Jak zaznaczono, plany te będą uwzględniać rozwój sytuacji pandemicznej. W ostatniej podróży Franciszek był w listopadzie 2019 r., gdy odwiedził Tajlandię i Japonię.
Oficjalna wizyta Głowy Kościoła Katolickiego na Bliskim Wschodzie miała miejsce w 2012 roku, kiedy papież Benedykt XVI odwiedził Liban. Zarówno obecnemu papieżowi-emerytowi, jak i św. Janowi Pawłowi II nie udało się przybyć do Iraku głównie ze względów bezpieczeństwa oraz niechęci reżimu Saddam Husseina. Obecnie sytuacja w większości kraju jest ustabilizowana, ale wciąż spadają bomby i giną niewinni ludzie w zamachach terrorystycznych. Pod koniec 2017 roku Irak wyswobodził się spod barbarzyńskich rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego co przyczyniło się do powrotu części rodzin chrześcijańskich, głównie z regionu Równiny Niniwy skąd zostali wygnani w 2014 roku. Wówczas jednej tylko nocy ze swoich domów musiało uciekać 120 tys. chrześcijan. W 2003 roku w Iraku żyło 1,5 mln chrześcijan, dziś jest ich ok. 100 tys.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie od samego początku wspiera chrześcijan w Iraku. W okresie 2014-2019 wsparliśmy różnymi projektami pomocowymi na łączną kwotę 46,5 mln euro. Od pomocy medycznej, sanitarnej po żywnościową, budowę tymczasowych mieszkań w obozach dla uchodźców (np. w Erbilu), budowę i odbudowę zniszczonych kościołów, edukację, czy organizację wyjazdów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży.
Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest krytyczna. Istnieje wiele problemów w regionie, wojna w Syrii, kryzys w Libanie, czy niepokój w Iraku. Dlatego wizyta papieża Franciszka może być kluczowa, a wręcz przełomowa, by różne konflikty wreszcie się zakończyły.
Papież Franciszek po raz kolejny pokazuje, że jest blisko ludzi wykluczonych, na peryferiach, prześladowanych. W Iraku chrześcijanie stanowią bardzo małą społeczność, a mimo to bardzo mu zależy, by skierować do nich słowo, wlać nadzieję. Wizyta Ojca Świętego jest również wyraźnym sygnałem dla całego świata, a głównie dla wielkich tego świata, by na Bliskim Wschodzie wreszcie zapanował pokój i poszanowanie praw chrześcijan, którzy tak mocno doświadczają prześladowań z powodu wiary w Chrystusa.