9 grudnia, 2020

Ziemia Święta bez chrześcijan?

W dramatycznej sytuacji znaleźli się chrześcijanie żyjący w Betlejem i okolicznych wioskach. Pandemia koronawirusa pozbawiła ich możliwości utrzymania się, gdyż zdecydowana większość pracuje w branży turystycznej, sprzedają pamiątki z drewna oliwnego. Wołają do nas o pomoc. Czy odpowiemy?

"Bliski Wschód bez chrześcijan już nie będzie tym samym Bliskim Wschodem" mówił Benedykt XVI. Niewątpliwie są to słowa, które winny być dla nas znakiem ostrzegawczym. Gdy spojrzymy na statystyki, to zobaczymy, że jeszcze sto lat temu w Ziemi Świętej chrześcijanie stanowili ok. 20% populacji, dzisiaj jest to około 1-2%.

Chrześcijanie w Ziemi Świętej doświadczają pośrednich prześladowań, nie są też mordowani z powodu swojej wiary. Prześladowania mają miejsce na płaszczyźnie społeczno-gospodarczej. Nie mają takich samym praw, jak wyznawcy innych religii, bardzo trudno jest im utrzymać się na rynku - są wręcz z niego wypierani. Będąc w Betlejem we wrześniu 2019 roku sam doświadczyłem przedziwnej, ale i niezwykle smutnej sytuacji, która opisuje warunki, w których nasi bracia i siostry muszą żyć. Otóż, niedaleko Bazyliki Narodzenia Pana Jezusa chcąc wejść do jednego ze sklepów prowadzonego przez chrześcijan stanął przede mną mały chłopiec - miał około 7-8 lat i... utrudniał mi wejście do niego zastawiając mi drogę. Kiwał palcem, by tam nie wchodzić i powtarzał wyuczone dwa słowa po angielsku: "No good! No good!". Zrozumiałem, że chodzi mu o to, że tam są źli ludzie i żeby u nich nie kupować. Wskazywał sklep obok. Prowadzony przez muzułmanów.

Do takich scen dochodzi w Ziemi Świętej, gdzie wyznawcom Chrystusa żyje się coraz trudniej. Czy im pomożemy? Akcja "S.O.S. dla Ziemi Świętej" prowadzona przez nas od 2006 roku, czyli od początku istnienia Sekcji Polskiej PKWP wspiera ponad 60 chrześcijańskich rodzin z Betlejem. Pragniemy im wciąż pomagać, ale będzie to możliwe tylko dzięki Wam. W jaki sposób można im pomóc? Są trzy sposoby:

  1. Kupując pamiątki z drzewa oliwnego robione przez nich własnoręcznie w naszych stacjonarnych sklepach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.
  2. Zamawiając on-line przez naszą stronę: https://pkwp.org/sklep
  3. Dokonać przelewu darowizny z dopiskiem "ZIEMIA ŚW." na konto ING: 31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

 

Zapraszam do krakowskiego sklepu przy ul. Stradomskiej 6, jesteśmy dla Was od poniedziałku do piątku w godz. 9-17.

 

Bądź częścią dobra, przyczyń się do budowania jedności i więzi, której nikt i nic nie zdoła złamać. Co możesz już TERAZ zrobić? Na przykład udostępnić ten artykuł, udostępnić post na Facebooku mówiący o akcji i wiele innych onlinowych działań w mediach społecznościowych (jesteśmy też na Instagramie - @poladialogu i na twitterze: @PomocKosciolowi).

Dziękuje, że chcesz pomagać!

Konrad Ciempka,
Dyrektor krakowskiego biura PKWP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *