15 lutego, 2021

Święci XXI wieku

Męczeńska krew chrześcijan "woła" o nawrócenie coraz głośniej z różnych części świata. Przyjrzyjmy się w czasie Wielkiego Postu tym, którzy w XXI w. oddali życie za Chrystusa. Ich historie niech odnowią i umocnią naszą wiarę. Przykładem są Koptowie, którzy sześć lat temu zginęli z rąk ekstremistów islamskich.

 

W niedzielę, 15. lutego 2015 roku na kilka dni przed rozpoczęciem Wielkiego Postu świat wstrząsnęło nagranie pokazujące egzekucję 21 koptów z Egiptu nad wodami Morza Śródziemnego w Syrcie, Libii. W opublikowanym "przesłaniu do narodu krzyża podpisane krwią" widzimy prowadzonych mężczyzn ubranych w pomarańczowe kombinezony. Patrząc na tą scenę przypominają się słowa z Księgi Izajasza 53,7:
"Dręczono Go, lecz sam się dał gnębić,
nawet nie otworzył ust swoich.
Jak baranek na rzeź prowadzony,
jak owca niema wobec strzygących ją,
tak On nie otworzył ust swoich".

Idą boso, w milczeniu, na ich twarzach można zobaczyć nieludzki spokój. Przecież oni wiedzą co ich zaraz spotka, a mimo to trwają w jedności z Bogiem. Bo tylko dzięki Niemu mogli do końca wytrwać w wierze. Po ludzku jest to dla większości z nas niewyobrażalne. Po chwili zauważamy, że zaczynają się modlić. Nie przeklinają, ale modlą się. Wystarczyło jedno zdanie, a uratowaliby swoje życie. Jedna decyzja, która wyrwałaby ich od śmierci. Wybrali wiarę w Jezusa, aż do śmierci. Według koptyjskich źródeł jeden z nich, Matthew Ayariga pochodzący z Ghany muzułmanin miał powiedzieć: "Ich Bóg jest moim Bogiem". Dołączył do grona męczenników.

W Egipcie tamtego dnia ogłoszono tygodniową żałobę. W maju 2018 roku ciała 20 koptów wróciły do Egiptu, a ciało M. Ayarigi dopiero w październiku 2020 roku. Kościół Koptyjski ogłosił ich świętymi, a w miejscowości Al-Our, z której pochodzi 13. z nich wybudowano Sanktuarium pw. "Męczenników Wiary i Ojczyzny". W tym właśnie kościele znajdują się ciała męczenników.

Niestety ataki na chrześcijan w północnej Afryce mają miejsce do dzisiaj, podobnie jak w innych afrykańskich krajach. Według Raportów PKWP zauważamy wzrost ekstremizmu islamskiego, który rozprzestrzenia się coraz bardziej na tym kontynencie.

Męczeńska krew chrześcijan "woła" o nawrócenie coraz głośniej z różnych części świata. Przyjrzyjmy się w czasie Wielkiego Postu tym, którzy w XXI w. oddali życie za Chrystusa. Ich historie niech odnowią i umocnią naszą wiarę. Przykładem są Koptowie, którzy sześć lat temu zginęli z rąk ekstremistów islamskich. Współcześni męczennicy mogą wstawiać się za nami w Niebie, poprośmy ich o wsparcie. Jak pisał Tertulian: "Krew męczenników jest nasieniem chrześcijaństwa" - ich krew zawsze wydaje owoce. Ich krew jest bezcenna dla Kościoła, ponieważ ich życie było złączone z Jezusem, którego krew oczyszcza nas z grzechów i nienawiści.

Już w Środę Popielcową opublikujemy informacje na temat nowej akcji modlitewnej na Wielki Post. Modlitwa ma wielką moc, nie zapominajmy o niej. Śledźcie nasze social media, udostępniajcie materiały, które publikujemy. Bądźmy głosem tych, którym ten głos jest uciszany. Niech męczennicy XXI wieku będą naszymi Patronami podczas zbliżającego się Wielkiego Postu 2021.

 

Konrad Ciempka
Dyrektor krakowskiego biura PKWP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *