8 grudnia, 2020

Franciszek odwiedzi Irak. Co się z tym wiąże?

Stolica Apostolska potwierdziła 7. grudnia informację o wizycie duszpasterskiej papieża Franciszka w Iraku w marcu 2021 roku. Od dłuższego czasu Ojciec Święty pragnął odwiedzić ten kraj, wcześniejsze ustalenia dotyczyły marca 2020 roku, jednak plany pokrzyżowała pandemia.

To będzie pierwsza papieska pielgrzymka od wybuchu pandemii COVID-19. Zaplanowano ją na 5-8 marca 2021 r. Jak zaznaczono, plany te będą uwzględniać rozwój sytuacji pandemicznej. W ostatniej podróży Franciszek był w listopadzie 2019 r., gdy odwiedził Tajlandię i Japonię. Ostatnia oficjalna wizyta Głowy Kościoła Katolickiego na Bliskim Wschodzie miała miejsce w 2012 roku, kiedy papież Benedykt XVI odwiedził Liban. Zarówno obecnemu papieżowi-emerytowi, jak i św. Janowi Pawłowi II nie udało się przybyć do Iraku głównie ze względów bezpieczeństwa oraz niechęci reżimu Saddam Husseina. Obecnie sytuacja w większości kraju jest ustabilizowana, ale wciąż spadają bomby i giną niewinni ludzie w zamachach terrorystycznych. Pod koniec 2017 roku Irak wyswobodził się spod barbarzyńskich rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego co przyczyniło się do powrotu części rodzin chrześcijańskich, głównie w regionie Równiny Niniwy skąd zostali wygnani w 2014 roku. Wówczas jednej tylko nocy ze swoich domów musiało uciekać 120 tys. chrześcijan. Trzeba przypomnieć, że w 2003 roku w Iraku żyło 1,5 mln chrześcijan, dziś jest ich ok. 100 tys.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera chrześcijan w Iraku. W okresie 2014-2019 wsparliśmy różnymi projektami pomocowymi na łączną kwotę 46,5 mln euro. Od pomocy medycznej, sanitarnej po żywnościową, budowę tymczasowych mieszkań w obozach dla uchodźców (np. w Erbilu), budowę i odbudowę zniszczonych kościołów, edukację, czy organizację wyjazdów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest krytyczna. Istnieje wiele problemów w regionie, wojna w Syrii, kryzys w Libanie, czy niepokój w Iraku. Dlatego wizyta papieża Franciszka może być kluczowa, a wręcz przełomowa, by różne konflikty wreszcie się zakończyły. Przypomnijmy, że papież odwiedzi kraj muzułmański, który wewnątrz mocno jest skonfliktowany i dochodzi kwestia Kurdów na północy kraju. Chrześcijanie natomiast stanowią zdecydowaną mniejszość.

Papież Franciszek po raz kolejny pokazuje, że jest blisko ludzi wykluczonych, na peryferiach, prześladowanych. W Iraku chrześcijanie stanowią bardzo małą społeczność, a mimo to bardzo mu zależy, by skierować do nich słowo, dodać nadziei. W 2018 roku mianował kardynałem abp. Louisa R. Sako, chaldejskiego patriarchę Babilonu.  Wizyta Ojca Świętego jest również wyraźnym sygnałem dla całego świata, a głównie dla wielkich tego świata, by na Bliskim Wschodzie wreszcie zapanował pokój i poszanowanie praw chrześcijan, którzy tak mocno doświadczają prześladowań z powodu wiary w Chrystusa w ostatnich dziesięcioleciach.

Obecność Franciszka będzie historycznym wydarzeniem nie tylko Iraku, ale także Kościoła Katolickiego. Miejmy nadzieję, że przyczyni się odnowy relacji międzyreligijnych, ustaniu wojny i konfliktów w regionie, a przede wszystkim prześladowań chrześcijan. Tysiące chrześcijan czeka na powrót do swojej ojczyzny, obecność papieża może przyczynić się do tego. Już teraz trzeba modlić się, by do tej wizyty doszło i o jej dobre owoce dla wszystkich mieszkańców Bliskiego Wschodu.

Konrad Ciempka,
Dyrektor krakowskiego biura PKWP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *